دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1472
تعداد نوشته ها : 7
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

هیولای ابــولا

هیولای ابــولا

  قبل از امسال،  ابولا ویروس و بیماریی مخصوص روستا‌های دور افتاده آفریقا بود. حالا این بیماری نه تنها غرب آفریقا را در نوردیده، بلکه چهار نفر را در آمریکا بیمار کرده که حال یکی از آنها به شدت وخیم است. گسترش ابولا همه را به وحشت‌انداخته و مطابق آخرین آمار‌ها هر پنج ساعت یک نفر در سیرالئون به این بیماری مبتلا می‌شود. در لیبریا و وسیرالئون سیستم بهداشتی از کار افتاده، کمپ‌های بهداشتی درهم شکسته ، قرنطینه‌ها شکسته شده و جنازه افراد درگذشته در خیابان‌ها باقی مانده است. به نظر می‌رسد شیوع جدید ابولا از شیوع‌های قبلی بسیار جدی‌تر و خطر ناک‌تراست و ممکن است هر آن و بر اثر یک اشتباه به یک پاندمی یا جهانی شدن بیماری تبدیل شود.

دسته ها :
 
آیا گذاشتن موبایل خیس درون کیسه برنج باعث خشک‌شدن آن می‌شود؟

آیا گذاشتن موبایل خیس درون کیسه برنج باعث خشک‌شدن آن می‌شود؟

بله؛خصوصا اگر گوشی تلفن همراه و برنج را درون کیسه پلاستیکی در بسته‌ای قرار دهید. اگرچه برنج با جذب رطوبت درون گوشی سبب خشک شدن آن می‌شود، اما این لزوما به آن معنا نیست که گوشی تلفن همراه شما پس از آن نیز به درستی کار خواهد کرد. آب ممکن است پیش از خشک‌شدن گوشی باعث سوختن مدارهای آن بشود، یا مواد معدنی از خود بر جای بگذارد که باعث خوردگی قطعاتالکترونیکی گوشی می‌شود. همچنین دانه‌های برنج ممکن است درون پایه اتصال هدفون گوشی گیر کند. با در نظرگرفتن این مسائل، شاید فروکردن گوشی درون الکل خالص راه بهتری باشد. الکل تمام آب گوشی را بیرون می‌کشد و هرگونه رسوبات معدنی را نیز از درون گوشی می‌زداید. فقط باید مراقب باشید که الکل خالص به شدت اشتعال‌پذیر است و هنگام کار با آن باید نهایت دقت را داشته باشید.

دسته ها :
خانه / به من بگو چرا / چرا برخی افراد بیشتر عرق می‌کنند؟
چرا برخی افراد بیشتر  عرق می‌کنند؟

گیرنده‌های پوستی تغییرات دمای خارجی را شناسایی می‌کنند و با مخابره اطلاعات آن به ناحیه هیپوتالاموس مغز، باعث می‌شود بدن در واکنش به این پدیده عرق کند. افرادی که اضافه وزن دارند از عایق بهتری برخوردار هستند و البته نسبت سطح به حجم بدن کمتری دارند. به ازای دمای خارجی ثابت، دمای داخلی بدن آنها بالاتر است؛ چرا‌که ازدست‌دادن گرمای اضافی ناشی از سوخت‌وساز بدن برای آنها دشوارتر است. برای جبران این مشکل، بدن آنها بیشترعرق می‌کند. افراد دارای تناسب اندام نیز نسبت به افراد عادی بیشتر عرق می‌کنند، چراکه بدن‌شان در واکنش به تمرینات ورزشی آنها شرطی شده که زودتر عرق کند تا خنک‌سازی بهینه‌ای را برای آنها فراهم کند.

دسته ها :
خانه / به من بگو چرا / اگر نسل انسان منقرض شود…
اگر نسل انسان منقرض شود…


اگر نسل انسان منقرض شود کدام جانور،‌گونه غالب سیاره می‌شود؟

سوال بالا دو فرض اشتباه دارد؛ نخست اینکه در‌حال‌حاضر نیز انسان گونه غالب سیاره محسوب نمی‌شود. درواقع این تصور تنها برای خود ما وجود دارد و از چشم‌انداز اشتباه ما سرچشمه می‌گیرد. ما نه پر جمعیت‌ترین گونه سیاره هستیم، نه بیشترین حضور را در همه‌جا داریم و نه بیشترین تاثیر را روی سیاره می‌گذاریم. افتخار تمام این موارد به باکتری‌ها تعلق دارد. در حقیقت،باکتری‌ها، گیاهان و قارچ‌ها بیش از هرگونه دیگری از خاندان جانوران زمین «غالب» محسوب می‌شوند و به احتمال فراوان بیشتر از ما روی زمین عمر خواهند کرد.
دومین تصور غلط این است که فرض شده است لزوما یک گونه جانوری باید بر دیگر گونه‌ها حکمرانی کند. تقریبا در تمام طول تاریخ زمین، تکثیر و تنوع زیستی موجودات زنده به شکل گرداب آشوبناکی از گونه‌های مختلف بوده است؛ بدون آنکهبرنده یا بازنده مشهودی وجود داشته باشد. برای مثال، بخش‌هایی از زمین مانند جنگل‌های بارانی آمازون یا اعماق اقیانوس‌ها را در نظر بگیرید که انسان امروزه حضور چندانی در آنها ندارد. حضور نداشتن انسان در این نواحی باعث ایجاد خلاء قدرت نشده است، چرا که «گونه غالب» چیزی نیست که طبیعت به دنبال آن بوده باشد.
اگر همه انسان‌ها همین فردا سیاره را ترک کنند، زمین شبیه به شرایط دوران پلیوسن خواهد شد؛ دورانی حدود سه میلیون سال پیش که هنوز اثری از آدمیزاد روی سیاره وجود نداشت. ذخایر ماهی اقیانوس‌ها بازیابی خواهد شد. روی خشکی، گله‌های بزرگ احشام که زمانی توسط انسان نگهداری می‌شدند، آزاد و رها در طبیعت پرسه خواهند زد و عرض‌های جغرافیایی میانه به چمنزارهایی سرسبز بدل خواهد شد. شاید درنهایت، یکی دیگر از گونه‌های نخستی با هوشی بیشتر فرگشت یابد و راه ما را ادامه دهد؛ اما نه گریزی از آن خواهد بود و نه آن گونه رابه ‌گونه غالب بدل خواهد کرد.

دسته ها :

دوغ و دوشاب یکی است


وقتیکه به زحمات و فداکاریهای افراد توجه نشود و خوب و بد و زشت و زیبا در یک کفه قرار گیرد به ضرب المثل بالا استشهاد و تمثیل می کنند و یا به عبارت دیگر می گویند: "دوغ و دوشاب پیشش یکی است." 

دوغ که متفرع از ماست است و پس از گرفتن کره از ماست باقی می ماند در محیط گله داری بیشتر به مصرف تغذیۀ سگان گله می رسید. دوشاب همان شیره است که با پختن آب انگور به دست می آید. 
اما وجه تناسب دوغ و دوشاب و توجه به اهمیت یکی بر دیگری را در سرزمین لرستان باید جستجو کرد زیرا به قرار تحقیق لرهای گله دار برایدوغ که کره آن گرفته شده ارزش و اهمیتی قابل نبوده اند و غالباً آن را به دور می ریختند. 
دوشاب که به اصطلاح دیگر آن را شیره می گویند چون مواد اولیه و وسایل تهیه و تدارک آن برای گله دارها فراهم نبود بدون تردید عزت واهمیت بیشتر داشت و هرگز دوغ بی خاصیت در نزد لرها نمی توانست جای دوشاب را بگیرد. 
لرهای گله دار و به طور کلی طبقۀ حشم دار، دوشاب را به سبب شیرینی و حلاوتش دوست دارند زیرا علاوه بر آنکه ذائقه را شیرین می کند در سرمای سخت زمستان در کوهستانها بر میزان کالری و حرارت بدن می افزاید.

دسته ها :

لذت بردن یعنی این که :

بری مهمونی، دختر شون برات شربت بیاره.

آروم بگی:خودتون درست کردین؟

اونم با عشوه بگه: بله . . . نوش جون!

تو بگی: پس نمی خورم، مرسی!!

*******************************

دیروز2تا خانوم توی اتوبوس سر یه صندلی خالی دعواشون شد.راننده میگه:اونی که مسن تره بشینه روی صندلی هردوتا خانوما یه نگاهی به هم کردن و صندلی خالی موند!!!!    

*******************************

میگن لذتی که در بستن جا میوه ای یخچال با پا هست.....در خوردن خود میوه نیست!   

*******************************

 - وقتى سر سفره نشستى به یارو میگى نمک بده اول واسه خودش می ریزه بعد میده به تو..!!!
*******************************

 هنوزم که هنوزه ، هستند کسایی که وقتی میخوای بری بیرون

میـپـرسن: ” کجا !؟ “

و بلافاصله بعد از شنیدن جواب ” میــــرم بیرون “
از جانب شما قانع شده و به آرامش خاصی میرسند :| !
دسته ها :
جمله های زیبا ، دلنوشته های دلنشین ، اشعار ماندگار ، پاراگراف های تآثیر گذار و بی نظیر از یک کتاب یا مقاله ....  همه ی اینها میتواند بهانه ای برای هایلایت کردن آنها در کتاب ، مجله و یا ذهنتان باشد ....
.
.
به وبلاگ پارسیان خوش آمدید

دسته ها :
X